Czego nie wiesz o frezarkach

z możliwości przeprogramowania. Po nich, na początku lat 50. XX wieku, powstały pierwsze maszyny sterowane numerycznie (NC), do których programowania używano dziurkowanych taśm i kart. Za początek sterowania numerycznego uznaje si

Czego nie wiesz o frezarkach

Kilka historycznych ciekawostek

Pierwsze obrabiarki umożliwiające automatyzację produkcji były hard-wired, co oznacza iż mogły wykonywać tylko stałą, z góry przewidzianą sekwencję ruchów, bez możliwości przeprogramowania. Po nich, na początku lat 50. XX wieku, powstały pierwsze maszyny sterowane numerycznie (NC), do których programowania używano dziurkowanych taśm i kart. Za początek sterowania numerycznego uznaje się rok 1952, a za twórców US Air Force i Johna Parsonsa współpracującego z Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Cambridge, Massachusetts, USA. Pierwszy system CNC używał typowego sprzętu NC, a komputer był użyty do kompensacji obliczeń i czasami do edycji. Pierwszą obrabiarką uruchomioną w MIT była NC Hydrotel firmy Cincinnati z pionowym wrzecionem, liniową interpolacją 3D i taśmą dziurkowaną kodowaną binarnie. Dalszy rozwój technologii CNC nastąpił w latach 80., kiedy pojawiła się możliwość zastosowania mikrokomputerów.

Technologia NC spowodowała niesamowitą rewolucję w przemyśle wytwórczym. Prawie każda firma z branży wyposażona jest w obrabiarki czy centra obróbkowe sterowane numerycznie.

W ostatnich latach spadek cen sprzętu komputerowego oraz dostępność tanich komponentów mechanicznych spowodowały wzrost zainteresowania technikami CNC wśród mikroprzedsiębiorstw oraz hobbystów. Powstają w ten sposób

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Computerized_Numerical_Control


Sterowanie obrabiarką - czym jest CNC?

Jak rozwinąć skrót CNC? Wikipedia udziela nam potrzebnych informacji:

Computerized Numerical Control, CNC (pol. komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych) ? układ sterowania numerycznego, wyposażony w mikrokomputer, który można dowolnie interaktywnie zaprogramować.

Termin ten zwykle używany jest w odniesieniu do obróbki materiałów za pomocą komputerowo sterowanych urządzeń takich jak frezarki, tokarki, elektrodrążarki. Obróbka CNC pozwala na szybkie, precyzyjne i wysoce powtarzalne wykonanie złożonych kształtów.

Typowy proces skomputeryzowanego wytwarzania przedmiotu składa się z faz projektowania wspomaganego komputerowo (CAD), przetwarzania projektu na plan sterowania maszyn (CAM) i właściwego wykonania (CNC).

Programy i sterowniki CNC nadzorują pracę maszyny, komunikując się przy tym z operatorem (użytkownikiem) za pośrednictwem interfejsu użytkownika. Interfejs ten, we współczesnych wykonaniach najczęściej graficzny, pozwala na wczytywanie, edycję i wykonywanie programów obróbki (G code), wprowadzanie informacji korekcyjnych narzędzi, przesuwanie układu współrzędnych (tzw. bazowanie osi), zmianę parametrów obróbki oraz śledzenie postępów programu.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Computerized_Numerical_Control


Najatrakcyjniejsze zawody w dzisiejszych czasach

Niestety, ale w dzisiejszych czasach sytuacja na rynku pracy nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Znaczna część społeczeństwa ma spory problem ze znalezieniem dobrze płatnej, przynoszącej satysfakcję pracy. Jesteśmy zmuszeni do długotrwałego poszukiwania zatrudnienia w wymarzonej branży. Niewątpliwie, są takie stanowiska pracy, na które wciąż odnotowuje się deficyt potencjalnych kandydatów. Przykładem są operatorzy obrabiarek CNC. Statystyki pokazują, że branża produkcyjna stale się rozwija, wciąż powstają zupełnie nowe zakłady produkcyjne, w których poszukuje się operatorów rozmaitych obrabiarek. Warto pomyśleć o zdobyciu umiejętności oraz kompetencji właśnie w tym zakresie.



© 2019 http://lubuskiespa.com.pl/